Об институте Аналитика Мониторинги Блоги
   
16.05.2005, 17:43


«Здоровий популізм» із мандатом Майдану


Двом знаним політологам «УМ» поставила два запитання: про загальне враження від перших ста днів роботи нового уряду та про можливий термін перебування Юлії Тимошенко на посаді Прем'єр-міністра.

 

Вадим Карасьов, директор Iнституту глобальних стратегiй:

      — Уряд Тимошенко, як і нова влада в цілому, зробили набагато більше, ніж можна було від них реально очікувати, але значно менше, ніж того потребує дійсна ситуація в Україні. Плюсів у роботі цього Кабміну поки що значно більше, ніж мінусів. При цьому вже той факт, що влада чітко обрала свій курс і почала його реалізовувати, нівелює помилки, допущені в постреволюційному поспіху. Загалом, «урядом Майдану» цей Кабінет назвати не можна, бо Майдан — поняття ширше, що охоплює цілковиту народну демократію й роботу в революційному темпі. А уряд зараз враховує й прагматичні резони. Хоча і Президент Ющенко, і Прем'єр-міністр Тимошенко — це, безумовно, Президент і Прем'єр-міністр Майдану, і це дуже важливо в тому сенсі, що їхні керівні імпульси несуть позитивний заряд новітньої української «майданної» демократії.

      Якщо все ж таки шукати в роботі нового Кабінету помилки, то можна сказати, що не завжди правильно були підібрані інструменти для вирішення конкретних проблем, не завжди існувала гармонія в діях міністрів, які насправді мають оптимізувати інтереси різних прошарків суспільства. Перші сто днів уряду були присвячені насамперед малозабезпеченим шарам суспільства, у цей час уряд працював на бідну більшість. І в цей час у жертву були принесені не тільки деякi інтереси багатої меншості, зокрема так званих олігархів, а й середнього класу. А в ідеалі уряд, якщо він працює по-європейськи, повинен не просто задовольняти бідну більшість, а робити так, щоб більше було «середніх». Один з останніх прикладів неповаги до цього середнього прошарку в Україні — так звана ревальвація гривні, тобто різкий удар по долару.

      Юлія Тимошенко, безумовно, збережеться на посаді Прем'єр-міністра до виборів 2006 року — вона має мандат Майдану. Точно збережеться й економічне ядро уряду. А ось подальшу долю Кабінету та самої Тимошенко як політика вирішуватимуть парламентські вибори.

 

Володимир Полохало, шеф-редактор журналу «Полiтична думка»:

      — Уряд Тимошенко, попри всю критику на свою адресу, як продуктивну, так і просто роздратовану, є дуже легітимним з точки зору його підтримки населенням. Довіра до цього Кабінету безпрецедентна — його підтримують близько 60 відсотків громадян. І ця довіра, яка до того ж поступово зростає (!), є не лише наслідком помаранчевої революції, а й пов'язана з особою глави уряду, і з тими діями, до яких уряд вдається. Я маю на увазі соціальну політику.

      За минулі 15 років пострадянської доби такі тенденції простежувалися хіба що на прикладі прем'єрства Віктора Ющенка. Порівнювати уряди Ющенка й Тимошенко можна, але потрібно враховувати, що в 2000—2001 роках Ющенко мав величезний спротив тодішньої Адміністрації Президента, яка була «урядом номер один», а зараз із Юлією Тимошенко ситуація значно краща. Загалом, її уряд фактично є спадкоємцем уряду Ющенка-2000; це два Кабінети, для яких головне завдання — інтереси більшості населення, найширших верств. І Юлія Володимирівна поновила перервану традицію керування урядом Віктора Андрійовича.

      Багато хто звинувачує нинішню владу в надмірному популізмі. Але популізм — це невід'ємна складова діяльності будь-якого уряду, і якщо цей популізм у міру здоровий, конструктивний, то немає підстав його заперечувати. Саме на ньому базується сьогодні політична й економічна перспектива. У визначення «популістський» — у сенсі «народний», «народолюбний», «популярний» — я вкладаю позитивний зміст і протиставляю його поняттю «олігархічний». А попередні уряди в нас були саме олігархічними, тобто такими, що працювали на користь кількох десятків сімей, а не більшості народу.

      Зараз в Україні склався унікальний тандем дуже рейтингових політиків, найбільш впливових і харизматичних лідерів, які є, відповідно, Президентом країни та Прем'єр-міністром. Інші — значимі, компетентні, амбітні, але вони — другий план. Також ми бачимо спроби деяких «технологів» внести розкол між Ющенком й Тимошенко. Однак я переконаний, що в разі відставки Юлії Тимошенко, в разі створення нею якогось конкуруючого центру означатиме початок стагнації для нової України.

      У О'Генрі є така відома фраза — «Болівар не винесе двох». Так от, в Україні навпаки — «Болівар не винесе одного». Наразі в позитивному стереотипі масової свідомості два Ю. нероздільні, і бути разом Ющенкові та Тимошенко має підказувати навіть інстинкт самозбереження, не кажучи вже про тверезий розрахунок.

Дмитро Лиховій, Україна молода, 14 травня 2005 року
Предыдущие материалы из раздела
Карасьов вважає, що криза має подружити Україну і Росію
27.12.2008, 13:26
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим КАРАСЬОВ вважає, що Україна має перейти на новий етап розвитку відносин з Росією, який повинен ...
Тимошенко відчуває подих відставки - політолог
27.12.2008, 12:33
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим КАРАСЬОВ вважає маловірогідним створення коаліції у Верховній Раді наступного тижня. Таку думку ...
Политолог: Украина пойдет в НАТО «другим путем»
27.11.2008, 13:37
КИЕВ, 27 ноября. Украина пойдет в НАТО «другим путем». Как сообщает корреспондент «Росбалта», об этом заявил политолог Вадим Карасев на ...
Украина между политическим параличом и экономическим кризисом
27.11.2008, 13:00
Сегодня в Le Monde опубликована статья, посвященная политическим и экономическим трудностям Украины. Вот уже год украинская экономика охвачена ...
Эксперты: избрание спикера ВР затянется
26.11.2008, 12:12
Эксперты сомневаются в избрании председателя Верховной Рады 2-5 декабря. Повторное избрание бывшего председателя парламента, депутата от фракции ...
Украина не отказалась от переговоров по вступлению России в ВТО, как сообщалось в прессе
26.11.2008, 11:49
Заместитель министра экономики Валерий Пятницкий называет неправдивой информацию о том, что якобы Украина отказалась от двухсторонних переговоров ...
Аналитика
 Архив

ERROR
Your query: INSERT INTO _classsys_stat VALUES('','/analytics/626/','38.103.63.55','','1228153451')
MySQL said: Table './iglscomu1/_classsys_stat' is marked as crashed and should be repaired