Об институте Аналитика Мониторинги Блоги
   
24.05.2005, 20:48


Гра у спільні ворота


Що об’єднує Президента Ющенка і головного фінансиста Януковича Рината Ахметова?

В ідомий донецький бізнесмен Ринат Ахметов, якого вважають найбагатшою людиною в Україні, порвав усі стосунки з Віктором Януковичем.

А це означає, що очолюваній екс-прем’єром Партії регіонів доведеться шукати собі іншого фінансового покровителя (саме Ахметова називають головним фінансистом президентської кампанії В.Януковича). Така інформація з’явилася у пресі після того, як Президент Віктор Ющенко заявив, що зустрічався з Ринатом Ахметовим (на початку травня).

Чи є зв’язок між переговорами Ющенка й Ахметова та фінансовим “осиротінням” Віктора Януковича? І Президент, і Ринат Ахметов запевняють, що їхня розмова стосувалася виключно бізнесово-економічних тем. “Ми говорили про економіку краю (Донеччини), про задекларований мною підхід до чесної економіки, сплати податків, детінізації ключових структур, у тому числі і структур малого та середнього бізнесу. Говорили про необхідність проведення конференції з бізнесу, про мою поїздку у Донецьк”, - заявив Віктор Ющенко на прес-конференції, додавши, що зустріч з Ринатом Ахметовим тривала недовго – 15-20 хвилин. Коментуючи свою розмову з Президентом, жодним словом не згадав про політику і донецький олігарх.

Ринат Ахметов, який завжди публічно відмежовувався від політики, не зраджує собі і сьогодні. На відміну від крупних бізнесменів, які намагаються захистити свої сумнівні капітали криками про політичне переслідування з боку влади, донецький олігарх не каламутить воду. Хоча у списку підприємств, запідозрених новою владою у незаконній приватизації, опинилася і “Криворіжсталь”, яку Ахметов придбав на пару із зятем екс-президента Кучми Віктором Пінчуком. Зрештою, “Криворіжсталь” – не єдине підприємство на бізнес-орбіті донецького олігарха. Тож простору для перевірки законності ахметівських капіталів вистачає.

А Ринат Ахметов спокійний, як удав. Заявляє, що “в Україні завжди почувався, почувається і почуватиметься у безпеці” і що не збирається розпродувати свій бізнес та тікати за кордон. Вдаване це браварство, чи в Ахметова справді є підстави і нині вважати себе недоторканним?

Небагато бізнесменів, так чи інакше причетних до колишньої влади, можуть похвалитися такими стосунками з нинішньою владою, як у Рината Ахметова. Йдеться, звісно, не про симпатії до донецького олігарха, а про результати його продуманої тактики. Ахметов дбав не лише про свої капітали, а й про страховку для себе на той випадок, якщо режим Кучми на Кучмі й обірветься, не отримавши продовження в особі котрогось із кучмівських спадкоємців. Причому перестраховуватись донецький бізнесмен почав ще задовго до президентських виборів.

Два роки тому Ринат Ахметов “засвітився” за одним столом з тоді ще лідером опозиції Віктором Ющенком – на дні народження Юхима Звягільського (котрий виконував обов’язки прем’єр-міністра України з вересня 93-го по червень 94-го року). “Витік” фотографій з вечірки трактували як сплановану акцію, мета якої – скомпрометувати опозиціонера Ющенка появою у компанії далеко неопозиційного Ахметова. Віктор Ющенко не став коментувати, провокація це чи ні. А свою появу за одним столом з Ринатом Ахметовим пояснив тим, що місця визначали організатори вечірки. Хоча подейкували, що місце за своїм столиком забронював для Ющенка сам Ахметов, щоб “прощупати” ґрунт для можливих домовленостей на випадок перемоги у президентських перегонах не влади, а опозиції. Були також припущення, що зустріч Віктора Ющенка і Рината Ахметова відбулася за взаємною згодою. Прихильники цього варіанта пояснювали позицію Ющенка розумінням того, що у разі перемоги на президентських виборах йому доведеться рахуватися не лише зі соратниками, а й із противниками. Адже, взявши у руки владу, треба ще й зуміти втримати її. Враховуючи при цьому українські реалії. А вони відомі: за часи незалежності України державну власність здебільшого прибрали до рук представники політично-економічних кланів. Зрозуміло, що обіцяв прихід до влади президента не з їхнього середовища. Тим паче такого, який би “посягнув” на недоторканність кланового бізнесу. Щоб уникнути політичних та економічних провокацій, новому президентові так чи інакше довелося б рахуватися з олігархами і підопічними їм політичними силами. Тож не виключено, що Віктор Ющенко був зацікавлений в Ахметові так само, як і Ахметов в Ющенкові. Донецький олігарх скористався відомою тактикою розкладання яєць відразу у два кошики. У владний, на який посадили Віктора Януковича, і в опозиційний.

Відомо, що Ринат Ахметов зустрічався з Віктором Ющенком навіть під час президентської кампанії. Ще тоді донецький олігарх дав зрозуміти, що у разі перемоги опозиції не збирається оголошувати війну новій владі, і більше того – готовий до співпраці з нею. Ахметов демонстрував і демонструє задекларовану ним дружелюбність. Спочатку запросив у Донецьк Юлію Тимошенко. Тепер ось обговорює з Віктором Ющенком його майбутній візит на Донеччину. І навіть заопікувався розширенням у регіоні мовлення радіо “Свобода”, хоча досі Донеччина не славилася своєю любов’ю до вільних ЗМІ.

Очевидно, переговори між Ринатом Ахметовим і Віктором Ющенком не були виключно бізнесово-економічними, як запевняє Президент. Про це свідчить чимало фактів. Красномовним є те, що Ринат Ахметов і досі залишається в Україні (хоча під час його затяжного відрядження за кордон поповзли чутки, що він таки утік). Не боючись, що справа Колесникова (заарештований голова Донецької облради є близьким другом Ахметова) може торкнутися і його. Тим паче, що у ній фігурує рідний брат – Ігор Ахметов. Показовим є і те, що Ринат Ахметов коментує арешт Колесникова досить обережно, без “наїздів”. “Я б не впадав у крайнощі”, - заявив бізнесмен у відповідь на запитання, чи не вважає арешт Колесникова політичною розправою. Мабуть, Ахметов почувається достатньо впевнено, якщо дозволив собі не явитися на очну ставку у справі голови Донецької облради.

Щодо бізнесових справ, то і тут у Ахметова все набагато краще, ніж могло би бути. З “Криворіжсталлю” ще остаточно не визначилися – не виключено, що вона залишиться у Пінчука й Ахметова. Президент же заявив, що наразі не прийняв остаточного рішення, зможуть чи ні заново викупити незаконно приватизовані підприємства їхні власники. А поки влада визначається, Ринат Ахметов поповнює свою бізнес-вотчину. Недавно з’явилася інформація про те, що Фонд держмайна продав через Українську фондову біржу 39,91 відсотка акцій ВАТ «Краснодонвугілля». Покупцем став “Авдіївський коксохімічний завод”, 57,1 відсотка акцій якого належить контрольованому Ринатом Ахметовим ЗАТ “System Capital Management ”.

Політика Рината Ахметова напряму залежить від його економічних інтересів. На цьому фоні очевидна ще одна вигода для Ахметова (крім безпеки капіталів) від союзництва з новою владою. Щороку Україна експортує 33 млн. тонн сталі, 22 млн. з яких надходить з Донецького регіону. Першість за обсягами закупок цієї продукції належить Євросоюзу, далі ідуть США і Китай. Якби Україна в особі Віктора Ющенка, якого поважає і ЄС, і США, домоглася різкого збільшення квот на поставки сталі на світові ринки, то це б серйозно вдарило по конкурентоспроможності Росії. А це на руку підприємствам-експортерам, які контролює Ринат Ахметов.

У чому ж може виграти від домовленостей з донецьким олігархом Віктор Ющенко? По-перше, розрулити ситуацію у досі “автономній” Донеччині, дещо змінивши (за сприяння Ахметова) правила гри. Йдеться про те, щоб забезпечити контрольованість бюджету і державних органів влади у регіоні державою, а не донецьким кланом. Ще одна вигода для влади пов’язана з нинішньою опозицією, точніше, з тими політичними проектами, які фінансував Ринат Ахметов. Зрозуміло, що спалення грошових мостів між донецьким олігархом і Партією регіонів Януковича значно послабить позиції “регіоналів”.


Коментарі для «ВЗ»

Вадим Карасьов, політолог


Різкий відхід Ахметова від політики, від спонсорування можливої опозиції значно знижує політичні ризики щодо його бізнесу. Не кажучи вже про збереження його бізнес-імперії. Без політичного нейтралітету з боку Ахметова не може бути й мови про перспективу його бізнесу. Якщо говорити про Партію регіонів та інші політичні проекти індустріального сходу, то Ахметов повинен відійти від активної підтримки їх, забезпечивши зі свого боку політичний нейтралітет перед парламентськими виборами 2006 року. Що може отримати Ющенко від домовленостей з Ахметовим? По-перше, статус основного гаранта у домовленостях між новою владою і старим бізнесом (на цей статус претендувала і Юлія Тимошенко). По-друге, більш сприятливі конкурентні можливості для політичних сил і проектів, які влада конструює на майбутні парламентські вибори. Якщо Партія регіонів, “есдеки” не отримають політично-фінансову підтримку, на яку вони розраховували, тоді вимальовуватиметься така картина: східний електорат буде представлений або комуністами, які втрачають вплив, або тими політичними силами, які будуть тією чи іншою мірою лояльними до Віктора Ющенка. Тобто старої влади, яка могла б бути опозицією, практично не буде у виборчій кампанії 2006 року.

Олександр Міщенко, донецький журналіст

Ні Ахметов, ні Янукович не заявляли про розрив. Хоча очевидно, і у Донецьку про це говорять, що Ахметов відмовився фінансувати Партію регіонів, придбав партію “Трудова Україна” (донедавна її очолював С.Тігіпко) і поставив туди свою людину – Коновалюка (колишній представник Партії регіонів). Щодо розмов про домовленості між Ахметовим і Ющенком, то офіційних підтверджень цього немає.


Фото зі сайту “Остров”.

На фото: На забаві у Ю. Звягільського (2003 р.). За столом (зліва направо): Р. Ахметов, Б. Колесников, П. Ющенко, невідома особа, В. Ющенко

Інна Пукіш-Юнко, Високий Замок, 24 травня, 2005 року
Предыдущие материалы из раздела
Україні і Росії радять "заморозити те, що дратує"
27.11.2008, 14:00
Україно-російські відносини необхідно негайно нормалізувати, вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Ненормально, що ці ...
Украина между политическим параличом и экономическим кризисом
27.11.2008, 13:00
Сегодня в Le Monde опубликована статья, посвященная политическим и экономическим трудностям Украины. Вот уже год украинская экономика охвачена ...
Эксперты: избрание спикера ВР затянется
26.11.2008, 12:12
Эксперты сомневаются в избрании председателя Верховной Рады 2-5 декабря. Повторное избрание бывшего председателя парламента, депутата от фракции ...
Украина не отказалась от переговоров по вступлению России в ВТО, как сообщалось в прессе
26.11.2008, 11:49
Заместитель министра экономики Валерий Пятницкий называет неправдивой информацию о том, что якобы Украина отказалась от двухсторонних переговоров ...
Взыскание газового долга с Украины связано с ослаблением позиции Юлии Тимошенко - эксперт
20.11.2008, 18:54
Санкт-Петербург. Взыскание Россией газового долга с Украины связано с пошатнувшейся политической позицией Юлии Тимошенко. Такое мнение высказал ...
Верховная Рада соберется на пленарное заседание
20.11.2008, 08:57
В четверг, 20 ноября, состоится пленарное заседание Верховной Рады Украины, сообщает пресс-служба парламента.Напомним, в Верховной Раде Украины во ...
Аналитика
 Архив

ERROR
Your query: INSERT INTO _classsys_stat VALUES('','/analytics/655/','38.103.63.55','','1228151240')
MySQL said: Table './iglscomu1/_classsys_stat' is marked as crashed and should be repaired