Об институте Аналитика Мониторинг Блоги
   
08.08.2003, 18:37


Про президентського журавля та спікерську синицю


Політичне літо в Україні — етап перемир’я, тимчасового затишшя з ритуально-традиційним відтінком, на кшталт щоденної мусульманської молитви. Вона примушує віруючих в Аллаха, незалежно від того, що відбувається довкола, усамітнитися для спілкування з ним, щоб потім повернутися до всіх насущних справ.

Необхідність виходу з кризи для багатьох політсил під час літнього перемир’я примушує їхній найвищий «генералітет» уважно проаналізувати політландшафт, що залишився, і визначити стратегічні й тактичні цілі. Це час для тихої, без зайвого галасу, роботи політштабів, аналітичних і медійних центрів з метою вироблення оптимальної стратегії в новому сезоні.

Як показали липневі події, депутати Верховної Ради у передчутті відпочинку на вітчизняних і зарубіжних морях перебували в стані ейфорії, що не дозволило їм прорахувати свої вчинки на кілька кроків уперед. Тому кульмінація сесійної роботи мала досить гарячковий характер, що призвело, наприклад, до компромісного варіанту рішення про направлення двох проектів політреформи — президентського і депутатського — до Конституційного Суду. І, як наслідок, весняний сезон завершився не крапкою, а трикрапкою, не знаками оклику, а знаком питання, не виграшем однієї із сторін, а нічиєю. І це перевело відкритий, у чомусь етикетково-ярмарковий, політпроцес у згадані вище кулуарні і штабні форми.

Якщо президентські вибори відійшли на задній план у цьому циклі, створюючи фон для політреформи, то у разі розв’язання питання з консолідованим кандидатом від влади або з наступником все стане прямо навпаки. І в цьому є свій резон. Поза сумнівом, до нового сезону будуть готові нові варіанти проведення політреформи. При цьому будуть використовуватися кілька сценаріїв.

«Нашій Україні» і Ющенку вигідно максимально відтягувати прийняття рішення щодо цієї реформи, тим самим задаючи рит­м, стилістику і динаміку президентській кампанії. Фактично, «НУ» увійде в новий політсезон саме як у передвиборну кампанію, що почалася. Ставлення до політреформи в «НУ» і її лідера неоднозначне через те, що вони переносять розгляд реформи на той термін, коли президентом буде Ющенко. На їх погляд, ця реформа повинна відпрацьовувати інструментарій володарювання нового президента, яким, як вони упевнені, буде Віктор Андрійович. Для нього ж самого важливим є те, що в ситуації невизначеності з наступником і реформою може похитнутися наш політцентр. Сили, що не мають реального представництва ні в Адміністрації Президента, ні у ВР, спочатку нечисленними і нещільними рядами, а потім все більш купчасто можуть потягнутися під парасольку найбільш імовірного кандидата в президенти. У такому випадку станеться перерозподіл в структурі більшості, що відкриває Ющенку дорогу для старту президентської кампанії і упевненого проходження всієї дистанції.

Для сил, які входять у пропрезидентський пул влади, будуть важливими два аспекти. Перший: наскільки консолідовану позицію по політреформі вони займуть і як зможуть виразити її в конкретному голосувальному процесі. Другий: наскільки буде відпрацьована модель «наступника» й інституту «наступництва». Судячи з останнього висловлювання Президента і відомих політиків, можливий варіант, при якому внаслідок рейтингових та інших причин такого «наступника» висуватиме більшість. Однак навряд чи вона, насильно і жорстко утримувана під президентською парасолькою, може виробити єдину позицію стосовно єдиного кандидата, враховуючи складні відносини між бізнес-групами і персоналіями, що входять до її складу.

Єдиний, хто міг би стати «м’яким» кандидатом і хто влаштував би і депутатів, і Президента — діючий спікер. Рівновіддаленість від усіх політугруповань, демонстрування власної позиції відносно Президента і глави його Адміністрації дає Володимиру Литвину можливість стати лідером пропрезидентських еліт. Однак є мінус — низький рейтинг. Чи зможе він підвищити його під час наступних парламентських сесій? Чи захоче втягуватися у виснажливі президентські перегони, віддавши перевагу президентському журавлю над синицею спікерського крісла? У разі провалу президентської кампанії Литвин ризикує втратити місце спікера при новому президенті.

Є ще й третій варіант. Його реалізовуватиме низка сил, у тому числі й від опозиції. Ті ж комуністи, СПУ Олександра Мороза будуть наполягати на розгляді свого, парламентського, варіанту політреформи, який передбачає значне обмеження президентських повноважень, перехід на парламентську модель влади і т.д. Вже зрозуміло, що комуністи і соціалісти вестимуть гру проти Ющенка як проти найбільш реального на сьогодні кандидата в президенти.

Тож інтрига може сформуватися і всередині опозиційного, і всередині пропрезидентського таборів. По-перше, позицію на скорочення президентських повноважень, перехід до парламентсько-президентської республіки можуть підтримати соціал-демократи і ті сили, які бачать безперспективність власного політичного життя при президенті Ющенку, а також сили, які бачать безперспективність президентського проекту Литвина.

Низка амбіційних лідерів блоку «НУ» також віддає перевагу варіанту парламентської республіки для того, щоб знизити ризик від приходу Ющенка на президентський пост, розуміючи, що основні посади і преференції отримає переважно найближче оточення Віктора Андрійовича, а не ті партії і лідери, які поки що виконують роль масовки і піхоти. Тож багато «піхотинців» Ющенка з амбіціями генералів можуть підтримати зусилля комуністів, СПУ, соціал-демократів, а також частини пропрезидентських сил.

Ситуація у парламенті в новому сезоні стане роздрібненішою, рельєфнішою: із западинами та висотами; нагадуватиме кубик Рубіка, тому що є різне наповнення інтересів, різні ситуативні союзи. Буде фронтальна структура: влада — опозиція, «за» — «проти», більшість — меншість. Однак ця структура буде лише навісом над ВР, під яким відбуватимуться інтенсивні міжвидові рухи, причому можуть бути внутрішньовидові «дарвінізми» і міжвидові партнерства. Тільки виходячи з більш конкретного прояснення ситуації, затвердження і кристалізації позицій політсил до листопада-грудня можна буде говорити про те, яким буде розклад на майбутній рік до президентських виборів. Потім вже можливі різні радикальні варіанти з ротацією урядових і пропрезидентських еліт, призначенням і подальшим «розкручуванням» прем’єра (якщо розігруватиметься варіант з наступником). Фактично старт виборчій кампанії буде дано тільки тоді, коли прем’єр розглядатиметься як кандидат від Президента і від пропрезидентських сил. У такому випадку завдання спроститься: є кандидат від влади і є Ющенко.

Тема політреформи буде основою для формування альянсів і коаліцій, а також відколу тих чи інших політсил від фаворитів. Проте є й інший варіант: неясність з політреформою та з багатьма повноваженнями президента може зіграти роль «розмобілізації» електоральних фаворитів, оскільки вони не знатимуть, на що вони обираються. Може статися, що обраний кандидат тільки на наступний день знатиме, які має повноваження, які відносини сформувалися між основними конституційними посадами, що створить низку нових інтриг. І вони не будуть вичерпані доти, доки країна не отримає інтегрального лідера, під якого будуть вибудовані еліти і який спиратиметься на довіру громадськості. Тільки тоді ми вийдемо із циклу зміни еліт, циклу пострадянської трансформації і увійдемо в інший, спокійніший, структурованіший, стан. Однак це, думаю, станеться не раніше 2006 року.

 
Предыдущие материалы из раздела
Иран вне санкций: как изменится глобальная игра
05.04.2015, 17:05
В четверг на мировом энергетическом рынке произошла своего рода революция, последствия которой будут проявляться не один год, и не только в сфере ...
Шантаж Яценюка
07.07.2014, 13:30
Политолог Вадим Карасев раскрывает сложные отношения между правительством и Верховной Радой. — Почему между Кабинетом министров и парламентом ...
На ближайших выборах Порошенко и Ляшко могут поделить избирателей между собой, – Карасев
02.07.2014, 13:08
Основной вопрос сегодняшней политической повестки – это способ разрешения конфликта на востоке. Об этом заявил директор Института глобальных ...
Російська імперія доживає своє – Карасьов
02.07.2014, 13:05
Гості «Вашої Свободи»: Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій; Леся Яхно, директор Інституту національної стратегії ...
В Донецке прошли первые переговоры официальных представителей Украины, России, ОБСЕ и лидеров ополченцев
24.06.2014, 12:39
На переговоры в здание донецкой облгосадминистрации, по сообщению «РИА Новости», прибыли посол России в Киеве Михаил Зурабов, спецпредставитель ...
Экспертный совет: Когда пройдут парламентские выборы?
23.06.2014, 13:16
Директор Института глобальных стратегий Вадим Карасев называет равными шансы того, что перевыборы в ВР пройдут осенью этого года или весной будущего: ...
Аналитика
 Архив