Об институте Аналитика Мониторинг Блоги
   
26.07.2004, 15:07


Вибір буде робити не Кремль і не Путін, а українці


Нині в Україні справжній бум на послуги російських політтехнологів, які завершивши свої власні вибори, тепер намагаються заробити і на українських кандидатах у президенти. Одні працюють на запрошення тих чи інших політичних сил вже давно, інші -- трохи менше, а Сергій Доренко, наприклад, лише пропонує свої послуги, сподіваючись ще встигнути на розподіл політтехнологічного виборчого пирога. Наскільки законною є їхня діяльність в Україні, чи приносять вони нам щось корисне і чи справді можуть посприяти перемозі когось із кандидатів у президенти, ми вирішили розпитати в директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова.

-- Пане Карасьов, як би ви охарактеризували зростання кількості російських політтехнологів у штабах українських кандидатів в президенти?

-- Воно є свідченням того, що українські вибори президента є дуже важливими для Росії і для російського політичного класу. Окрім того, таке зростання говорить про те, що ринок політичних і перш за все політтехнологічних послуг перебуває зараз в Україні.

В Росії політична система стала менш конкурентною і більш моноцентричною, а тому політичний ринок, там "рухнув", або принаймні "сплющився". І на фоні цього сплюснутого чи розваленого ринку політтехнологічних послуг в Росії, Меккою політтехнологів, політконсультантів і політологів є Україна.

Причому не лише тому, що в Україні почалась передвиборча кампанія, а й тому, що наша політична система є більш ринковою, більш конкурентною і більш диференційованою. Треба також зазначити, що стає модним і престижним наявність у штабах кандидатів у президенти тих чи інших політтехнологів з Росії.

-- На Вашу думку, в чиїх штабах російських політтехнологів буде найбільше?

-- Питання насправді риторичне, оскільки зрозуміло, що найбільше їх буде у провладних кандидатів, або тих, хто займає позицію ближче до влади. Щобільше, не секрет, що група російських політтехнологів давно працює з деякими політичними силами в Україні і навіть з певними владними структурами, що триває ще з парламентських виборів 2002 року. Поряд з тим, я би не казав, що якась політична сила в Україні монополізувала  право на використання російських політтехнологів. Всі більш-менш сильні, ресурсні кандидати мають їх у своїх штабах, вони є як і в національно-демократичній опозиції, так і в так званих правоцентристських та лівих силах. Як правило, вони є у тих, хто робить ставку на політичні технології, а не на ідеологію. Тому тут навіть не варто називати конкретні імена чи назви політичних сил. Ті, хто бачать свою перемогу в технологіях та медійному ресурсі потребують більшу кількість політтехнологів, ніж ті, хто робить ставку на ідею, ідеологію, програму. Їм потрібні експерти дещо іншого жанру.

-- Чи можуть політтехнологи допомогти комусь стати президентом?
-- Все залежить від того, який стиль президентської кампанії домінуватиме. Якщо це буде боротьба змістових форматів та високих ідеалів, то вплив політтехнологів буде обмеженим. Якщо ж перегони будуть зведені до технологічного суперництва, то тоді, звісно, роль технологів буде більш значущою і вони зможуть вплинути на перемогу того чи іншого кандидата.

-- Чи можуть російські політтехнологи принести в Україну щось позитивне?

-- Позитив вони можуть принести тільки з точки зору технологій. З точки зору свідомості, ідей, змістового лідерства кандидатів вони дещо обмежені. Політтехнологи можуть принести якісь нові технологічні прийоми, але якщо говорити про високі ідеали, ідеї, то тут українські чи російські технології стають підпільними, бо їх сфера (в політичному позитивному розумінні цього слова) це -- провокативність. Однак виграють не технологи, а ті кандидати, які створюють високі ідеали виборчої кампанії, які асоціюються з провідними брендами та позитивними тенденціями загальнодержавного розвитку.

-- На Вашу думку, імпорт політтехнологів і політтехнологій з Росії є явищем прогресивним чи ні?

-- Імпорт будь-яких іноземних технологій є аналогічним до імпорту капіталу. Просто в цьому випадку йдеться про приваблення іноземних політтехнологічних інвестицій на український ринок. Все залежить від умов конкуренції іноземних політтехнологій та вітчизняного політтехнологічного інвестора, від того, наскільки ці політтехнологічні новинки працюють на розвиток українського політтехнологічного та медійного ринку і наскільки вони несуть позитив для політичної нації. Однак це вже завдання не стільки штабів кандидатів, як українського законодавства. Заборонити такий специфічний імпорт ніхто не в змозі, але це має бути все в рамках закону, без чорного піару. В будь-якому випадку, заборонити приїжджати політтехнологам з інших країн було б не розумно. Інша справа, коли ці процеси розумно регулюються законодавством.

-- Як Ви вважаєте, наскільки вагомою на виборах може стати підтримка президента Російської Федерації Владіміра Путіна якогось з кандидатів?

-- Підтримка Путіна -- це фактор потрібний, але для перемоги не достатній. Він важливий, але не настільки, щоб бути вирішальним і кардинально вплинути на президентські перспективи того чи іншого кандидата. Якщо говорити про серйозний вплив Путіна, то це швидше за все треба віднести до початкового етапу президентської кампанії, коли провладна еліта формувала сценарій своєї президентської гри. Власне тоді підтримка Путіна впливала на висунення того чи іншого кандидата. Остання зустріч прем'єр-міністра України з Путіном говорила про те, що він підтримує Януковича. Однак, для українського виборця фактор Путіна не є вирішальним чи сильно впливовим. Хоча рейтинг Путіна як політика є високим, він ні в жодному разі не конвертується у рейтинг якогось з українських політиків. Як би там не було, а вибір буде робити не Кремль, не Москва і не Путін, а українці.

-- На Вашу думку, наскільки законною є аґітація російського ведучого Сергія Доренка за того чи іншого кандидата у президенти України?

-- Я вважаю, що його аґітація не є незаконною, бо як громадянин Росії він може висловити свою думку. Інша справа, що необов'язково для цього йому давати ефір. Це по-перше. А по-друге, репутація Доренка настільки "мокра", що його аґітація за того чи іншого кандидата буде мати зворотній ефект. Тобто нехай собі аґітує, але знову ж таки вважаю, що давати мікрофон і ефір тим чи іншим персонажам з мокрою репутацією є технологічно неправильним ходом. Тому використання Доренка, на мою думку, це навіть не стільки питання моралі, скільки неправильного підходу до використання політтехнологій.

Розмовляв Роман РАК

http://postup.brama.com

 
Предыдущие материалы из раздела
Развод по-украински
18.07.2006, 19:08
Последние события в Киеве из Москвы представляются неким хаосом. Может быть, потому, что в России их некому пока адекватно описывать. Даже по недавно ...
Конституция – это политическое тело государства, и оно должно иметь свои органы
03.07.2006, 16:52
В последнее время все чаще ведутся разговоры о том, что нынешняя Конституция Украины 1996 года устарела и ее надо менять. Так ли это? Бесспорно, ...
Проход по минному полю с преследователем за плечами
30.06.2006, 13:18
«Оранжевое» парламентское большинство наконец-то создано. Но ситуация в украинском политикуме остается крайне сложной и оттого интересной. О том, ...
ГУАМ всегда будет дополнительным институтом к СНГ
22.05.2006, 15:20
22 мая в Киеве пройдет саммит союза государств Грузия, Украина, Азербайджан и Молдавия (ГУАМ). О саммите рассказывает Вадим Карасев, директор ...
Мороз не стоятиме на заваді Тимошенко-прем’єрові
19.05.2006, 15:20
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов говорить про причини затягування часу з боку ”Нашої України” та впевнений, що на сьогодні її ...
«Вторая пятерка – не аутсайдеры».
12.05.2006, 16:44
Политолог и главный политтехнолог партии «Виче» Вадим Карасев утверждает, что проведенной избирательной кампанией доволен. Хоть политическая сила и ...
Мониторинг

Мониторинг
Эликсир молодости проверенный вековой историей! Чаванпраш - натуральное здоровье

Лечение за рубежом . Компания CLAVIS предлагает организацию лечения по всем направлениям медицины в частных и университетских клиниках Германии

Силовой кабель с изоляцией из сшитого полиэтилена


Качество предлагаемой продукции обеспечивается использованием при ее производстве современного высокотехнологичного оборудования Кабель силовой . Наше предприятие предлагает к поставке одножильный и трехжильный кабель с изоляцией из сшитого полиэтилена