Об институте Аналитика Мониторинг Блоги
   
04.10.2004, 13:51


Янукович - це виборча трійця


Чим менше часу залишається до президентських виборів, тим все менш компромісними стають вимоги з боку Заходу до нашої влади щодо забезпечити демократичне волевиявлення громадян. Оскільки ж наша влада ці вимоги ігнорує, на Заході все гучніше лунають заклики вжити санкції щодо українських високопосадовців (заморозити закордонні рахунки, не видавати візи тощо) у разі перетворення президентських виборів на антидемократичний фарс. Про те, наскільки реальною є можливість запровадження санкцій стосовно мешканців вітчизняного владного Олімпу та чи зможуть ці застереження з боку Заходу перешкодити недемократичним сценаріям проведення виборів, "Поступ" вирішив розпитати у відомого українського політолога, директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова-- Пане Вадиме, тож наскільки реальним є запровадження санкцій з боку ЄС та США щодо чинних українських високопосадовців у разі проведення недемократичних президентських виборів?

-- Найімовірніше, це нереально. І такі кроки радше слід розцінювати як чергову спробу вплинути на українську владу, щоб президентські вибори в Україні пройшли більш-менш чесно. Водночас це є сигналом не стільки владі, скільки нашій бізнес-еліті, передусім олігархам, для яких погрози США несуть великий ризик. А надто, що від олігархів найбільше залежить, за яким сценарієм - радикальним чи демократичним та законним - відбудуться президентські вибори.

-- Хто з олігархів, на Вашу думку, найбільш зацікавлений у тому, щоб президентські вибори пройшли за силовим, недемократичним сценарієм, а хто з них буде цьому опиратися?

-- За тим чи іншим сценарієм виборів - радикальним чи нерадикальним, правовим чи не правовим - стоїть проблема міжнародної легітимності та нелегітимності українських капіталів. Передовсім капіталів українських фінансово-промислових груп. Тому, на мій погляд, незацікавлені в силовому розвитку президентської кампанії в Україні ті фінансово-політичні коаліції, що розглядають глобальні європейські ринки як джерела своєї капіталізації та ринки збуту своєї продукції. Тобто ті фінансово-політичні групи, які пов'язують своє бізнес-майбутнє з європейськими й іншими міжнародними ринками.

-- Треба розуміти, що "донецькі", які активно виходять на польський та угорський ринок, і, відповідно, Віктор Янукович не зацікавлені в тому, щоб вибори були недемократичними чи взагалі зірвані, оскільки в такому разі вони просто не набудуть легітимності в очах європейської спільноти, зокрема бізнесової?

-- Цілком правильно, однак з одним зауваженням. Треба пам'ятати, що коли ми говоримо "донецька фінансово-політична група", то я радше називав би її не групою, а бізнес-коаліцією, позаяк вона є диференційованою: в ній є декілька центрів впливу та фінансово-політичних груп інтересів. Але якщо говорити загалом, то більша частина фінансово-політичних лідерів донецької коаліції все-таки розглядає свої фінансові перспективи на євроатлантичних фінансових майданчиках. З огляду на це, вони, вочевидь, більше зацікавлені в правовому та спокійному сценарії президентських виборів, аніж у різноманітних радикальних версіях 31 жовтня

-- А як стосовно Віктора Януковича та групи, що стоїть за ним?

-- Група з великої донецької коаліції, яка тісно пов'язана з чинними прем'єр-міністром, не є достатньо самостійною у виборі своєї передвиборчої стратегії. Фактично персональна фігура чинного прем'єра як кандидата в президенти є, вибачте за порівняння, такою собі передвиборною трійцею. Якщо в Біблії Трійця представлена Богом-Духом, Богом-Батьком та Богом-Сином, то в нашому випадку трійця складається з Леоніда Кучми, голови його адміністрації і самого Віктора Януковича. Його фігуру у цій виборчій кампанії складають і Кучма, і Медведчук і, ймовірно, вони матимуть вплив на перебіг, стилістику та напрямок виборчої кампанії, значно більший, ніж сам Янукович.

Окремо варто сказати, що нині боротьба триває не між партіями, двома кандидатами або фаворитами виборчої кампанії. Це боротьба між новою елітою та старим політичним режимом, втіленням якого є Янукович. І в межах трикутника "президент-голова його адміністрації-прем'єр-міністр" і відбувається розробка технологій та стратегій цієї виборчої кампанії, а також остаточний вибір її сценарію. Водночас я б недооцінював вплив самого прем'єра.

-- А чи не може в такому разі виникнути конфлікт між прихильниками та противниками недемократичного сценарію проведення виборів?

-- Ще не зовсім зрозуміло, за яким сценарієм розвиватиметься передвиборча кампанія, тому ще не час для того, щоб повноцінно й відкрито заявити про свої претензії та інтереси в цій кампанії, а надто здійснювати якісь рішучі кроки з протидії силовим та іншим несприятливим для них сценаріям. Найімовірніше, це з'ясується ближче до кінця жовтня. Сьогодні ж, на мій погляд, низка прагматичних фінансово-політичних груп вважає передчасним кроком публічно виступати зі своїми позиціями та інтересами в цій виборчій кампанії. А надто, що наразі немає чітких сигналів з боку Ющенка.

-- Якщо вибори все ж таки відбудуться з порушеннями, які поставлять під сумнів їхню демократичність, то чи зможе нова влада якось нівелювати цей негатив та встановити нормальні відносини із Заходом і в такий спосіб одержати від нього визнання?

-- Дехто із середовища чинної влади на це і сподівається. Однак тут є слабка ланка - це позиція Росії. Сьогодні вона встановила партнерські відносини з основними суб'єктами світової політики, передовсім з Францією та Німеччиною. Тому недостатня правова стерильність виборів та конкуренції, російські ставки, пов'язані із чинним прем'єр-міністром можуть призвести до того, що українській політичній та економічній еліті буде дуже важко виплутатися з павутиння зобов'язань та домовленостей, які формуються у передвиборному контексті й скеровані на те, щоб із перемогою чинного прем'єра зафіксувати нинішнє передвиборче статус-кво нинішнього етапу російсько-українських відносин. Тому на українську політико-економічну еліту можуть чекати пастки від надмірного та неочікуваного впливу російського сировинного етатизму (симбіоз держави та сировинних корпорацій) відносно українського бізнесу.

Загалом сьогодні вітчизняні фінансово-політичні групи вагаються: з одного боку, вони бачать ризики для себе у разі перемоги Ющенка, а з іншого - ризик є і в перемозі Януковича такою ціною - недостатньої правової чистоти та павутиння зобов'язань з російським сировинним капіталом. Ось у цьому й полягає вся інтрига нинішньої виборчої кампанії: не на рівні конкуренції двох основних кандидатів, а на рівні інтересів, очкувань та дій української фінансово-політичної еліти, в якої амбіцій набагато більше, ніж бути просто молодшим партнером російського сировинного капіталу.

Розмовляв Геннадій ШИПУНОВ

"Поступ", 2.10.04
Предыдущие материалы из раздела
Развод по-украински
18.07.2006, 19:08
Последние события в Киеве из Москвы представляются неким хаосом. Может быть, потому, что в России их некому пока адекватно описывать. Даже по недавно ...
Конституция – это политическое тело государства, и оно должно иметь свои органы
03.07.2006, 16:52
В последнее время все чаще ведутся разговоры о том, что нынешняя Конституция Украины 1996 года устарела и ее надо менять. Так ли это? Бесспорно, ...
Проход по минному полю с преследователем за плечами
30.06.2006, 13:18
«Оранжевое» парламентское большинство наконец-то создано. Но ситуация в украинском политикуме остается крайне сложной и оттого интересной. О том, ...
ГУАМ всегда будет дополнительным институтом к СНГ
22.05.2006, 15:20
22 мая в Киеве пройдет саммит союза государств Грузия, Украина, Азербайджан и Молдавия (ГУАМ). О саммите рассказывает Вадим Карасев, директор ...
Мороз не стоятиме на заваді Тимошенко-прем’єрові
19.05.2006, 15:20
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов говорить про причини затягування часу з боку ”Нашої України” та впевнений, що на сьогодні її ...
«Вторая пятерка – не аутсайдеры».
12.05.2006, 16:44
Политолог и главный политтехнолог партии «Виче» Вадим Карасев утверждает, что проведенной избирательной кампанией доволен. Хоть политическая сила и ...
Мониторинг

Мониторинг