Об институте Аналитика Мониторинг Блоги
   
09.11.2004, 19:32


Вадим КАРАСЬОВ: Мороз і Кінах посилять позиції Ющенка в центрі України


Результат першого туру виборів не пролив світла на ситуацію з переможцем, однак чітко дав зрозуміти -- у другому турі кожен голос буде на вагу золота. Особливо цінною є підтримка тих кандидатів, які не прорвалися у другий тур. Так, Віктор Ющенко уклав угоду про підтримку його як єдиного кандидата на посаду президента України з лідером соціалістів Олександром Морозом та головою Партії підприємців і промисловців Анатолієм Кінахом. Натомість, за неофіційною інформацією, штабам кандидата від КПУ Петра Симоненка наказано всіляко підтримувати чинного прем'єр-міністра Віктора Януковича. Для кого з двох претендентів на найвищу посаду в Україні така підтримка виявиться більш ефективною, "Поступ" вирішив розпитати у політолога Вадима Карасьова.


Пане Вадиме, чим, на Вашу думку, можна пояснити те, що коаліція на підтримку кандидата Віктора Ющенка розростається? Спершу його підтримав Олександр Мороз, а тепер і Анатолій Кінах.

По-перше, це означає символічне ізолювання Віктора Януковича напередодні другого туру. По-друге -- це розширення символічної, а потім і реальної підтримки Віктора Ющенка. Це досить важливий крок, який підкреслює підтримку Ющенка низкою елітних гравців.

Чи не означає підтримка Ющенка таким аутсайдером кампанії, як Кінах, те, що Анатолій Кирилович вибирає переможця?

Якщо Кінах і аутсайдер, то електоральний. Однак він не є політичним аутсайдером. Тому символічний капітал політика, який був прем'єр-міністром і який має досить серйозні зв'язки в середовищі промислової і підприємницької еліти, -- це важливий символічний ресурс, який може бути конвертований у реальний електоральний ресурс на підтримку Ющенка в другому турі.

Наскільки підтримка Мороза та Кінаха може допомогти лідеру "Нашої України"? 

Розумієте, важлива нині не кількість, а якість, перехід якості в кількість. Якщо згадувати Гегелівський закон діалектики переходу кількості в якість, важливим є не те, що Мороз чи Кінах набрали малу кількість голосів і є фактично переможеними. Їхні політичний статус, репутація і впливи на частину лівого електорату та виборців індустріальних реґіонів, еліт додають нової якості Ющенку як фіналісту другого туру. 

Анатолій Кінах був намісником президента в Миколаївській області і має там авторитет. Чи допоможе це якось Ющенку?  

Не знаю, чи допоможе це перемогти, але те, що підтримка миколаївців для Ющенка може бути більш відчутною, то це безперечно.

Пане Вадиме, нині побутує інформація, за якою Петро Симоненко неофіційно підтримав Віктора Януковича і наказав усім своїм штабам всіляко допомагати цьому кандидату. На Вашу думку, наскільки ефективною буде ця підтримка, чи зможе вона якось вплинути на перебіг голосування?

Це, безумовно, додасть якісь відсотки. Організаційний ресурс у комуністів є доволі потужним, і якщо це правда, то оргресурс низових партійних організацій сприятиме підвищенню ресурсу Януковича. Але, по-перше, це буде саме в тих реґіонах, де Януковича і так підтримують, а по-друге, напередодні другого туру важливі не реальні кількісні показники, а символічні дії. Вони формують у масовій електоральній свідомості, свідомості чиновників, еліти лідерські позиції. Символічні дії також формують нову якість кандидата, показують, хто є більш коаліційним, здатним розширювати базу політичної і громадської підтримки.

Тому такі дії дуже важливі з точки зору майбутнього, тобто перетворення символічно-політичної підтримки на підтримку реальну і електоральну. В цьому аспекті те, що комуністи тихо і сором'язливо підтримують Януковича, не додає йому цього символьно-політичного статусу. Того, що повинно сформувати нові ресурси підтримки кандидата. Власне в цьому сенсі підпільна по-більшовицьки робота комуністів не додає Януковичу дивідендів. Хоча певний кількісний приріст буде, оскільки в комуністів є організаційний ресурс.

Натомість відверта підтримка Ющенка Морозом, Кінахом та іншими знаковими фігурами додає нової якості Ющенку й одночасно створює умови для символічної та публічної ізоляції Януковича. А це, своєю чергою, створює умови для переходу символічної підтримки Ющенка в реальні показники.

Чи можете Ви спрогнозувати, яку кількість відсотків кандидатам додасть підтримка тих чи інших осіб?

Тут немає чіткої арифметичної дії. Якщо не брати до уваги логіки символьно-політичної боротьби, тоді можна підсумувати показники Мороза і Кінаха. З цього вийде десь 6-7%. Якщо відняти якісь показники Мороза, що не проголосують за Ющенка, то в цілому вийде десь 6%. Але ще раз наголошую, жодна арифметика чи соціологія не може зафіксувати якісний зсув, бо насамперед формується нова політична якість Ющенка як кандидата в президенти.

Більшість експертів та політологів напередодні виборів прогнозувала, що переможцем стане той, хто набере найбільше голосів у центрі України. У першому турі там переміг Ющенко. Зважаючи на підтримку, котру надали і одному, й іншому кандидатові, яка ситуація вималюється у центрі після другого туру?
Підтримка Мороза й Кінаха має двоцентричний характер. По-перше, це підтримка з центру політичного спектру, а по-друге, можливість закріпити перемогу в електорально-географічному центрі України. Тому це повинно більше спрацювати щодо Ющенка, аніж щодо Януковича. Хоча в Януковича в центрі України є чиновницький і адміністративний ресурс, тому не все так однозначно. Але якщо унеможливити адмінресурс, то, безперечно, підтримка Мороза і Кінах збільшує шанси Ющенка на перемогу в центрі України.

Роман РАК

"Поступ", 9.11.2004
Предыдущие материалы из раздела
Развод по-украински
18.07.2006, 19:08
Последние события в Киеве из Москвы представляются неким хаосом. Может быть, потому, что в России их некому пока адекватно описывать. Даже по недавно ...
Конституция – это политическое тело государства, и оно должно иметь свои органы
03.07.2006, 16:52
В последнее время все чаще ведутся разговоры о том, что нынешняя Конституция Украины 1996 года устарела и ее надо менять. Так ли это? Бесспорно, ...
Проход по минному полю с преследователем за плечами
30.06.2006, 13:18
«Оранжевое» парламентское большинство наконец-то создано. Но ситуация в украинском политикуме остается крайне сложной и оттого интересной. О том, ...
ГУАМ всегда будет дополнительным институтом к СНГ
22.05.2006, 15:20
22 мая в Киеве пройдет саммит союза государств Грузия, Украина, Азербайджан и Молдавия (ГУАМ). О саммите рассказывает Вадим Карасев, директор ...
Мороз не стоятиме на заваді Тимошенко-прем’єрові
19.05.2006, 15:20
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов говорить про причини затягування часу з боку ”Нашої України” та впевнений, що на сьогодні її ...
«Вторая пятерка – не аутсайдеры».
12.05.2006, 16:44
Политолог и главный политтехнолог партии «Виче» Вадим Карасев утверждает, что проведенной избирательной кампанией доволен. Хоть политическая сила и ...
Мониторинг

Мониторинг
Эликсир молодости проверенный вековой историей! Чаванпраш - натуральное здоровье

Лечение за рубежом . Компания CLAVIS предлагает организацию лечения по всем направлениям медицины в частных и университетских клиниках Германии

Силовой кабель с изоляцией из сшитого полиэтилена


Качество предлагаемой продукции обеспечивается использованием при ее производстве современного высокотехнологичного оборудования Кабель силовой . Наше предприятие предлагает к поставке одножильный и трехжильный кабель с изоляцией из сшитого полиэтилена