Об институте Аналитика Мониторинг Блоги
   
02.06.2009, 13:17


. Все можуть королі, доки вони королі


Наближення часу президентських виборів підштовхує топову політичну двійку Януковича-Тимошенко  до пошуку взаємовигідних сценаріїв спільного політичного майбутнього.  Рейтингові показники кожного з цих політичних гравців не дають можливості діяти в старій логіці двополюсної боротьби. Відмінністю передвиборчої президентської кампанії 2010 є її персональна багатовекторність, поява хвилі нетехнічних кандидатів (Яценюка, Тігіпка, Гриценка, Богословської). Такий стан речей унеможливлює передвиборчу кампанію за принципом “Виграє сильніший”, тому доцільніше діяти за іншим принципом: “Все можуть королі, доки вони королі”. 

Посилення інформаційної присутності меседжу про коаліцію ПР і БЮТ може говорити про те, що наразі спостерігається черговий етап розвідувальних дій .  Лідери двох найбільших фракцій для того щоб реалізувати «об’єднання» повинні з хірургічною точністю прорахувати всі можливі політичні ризики, які несе перегляд Конституції і маніпуляція з правом народного волевиявлення. Тому, було окреслене завдання, по-перше, виявити рівень суспільного спротиву можливому сценарію ПРіБЮТ, і, по-друге, уяснити інструментарій протидії, яким володіють противники об’єднання.

Наступний етап злиття може мати форму широкомасштабної медійної кампанії по популяризації ідеї об’єднання - заради порятунку, заради економіки, заради політичної стабільності . Особливістю початкових етапів є те, що залишається можливість до згортання новокоаліційних ініціатив за умови появи системної протидії як з боку Президента (гіпотетичне оголошення конституційного референдуму), так і з боку суспільства (широкомасштабні акції протесту, очолювані кандидатами нової хвилі Яценюком та іншими).

Для того, щоб розуміти значимість ставок для Ю.Тимошенко і В.Януковича у коаліційній грі, необхідно окреслити коло загроз і ризиків. Системні загрози , ті що підштовхують лідерів БЮТ і ПР до дій.

Для Ю.Тимошенко головна системна загроза - наслідки фінансово-економічної кризи , результатом якої є низхідний тренд популярності Прем’єра. За своїм характером ця системна загроза не є критичною для Ю.Тимошенко, так як, з одного боку, лідер БЮТ навіть за мінімуму ресурсів здатна провести блискучу передвиборчу кампанію, з іншого – залишаються надії на поліпшення стану в економіці за рахунок покращення міжнародної економічної ситуації. Теперішні соціально-економічні показники утримуються Прем’єром у відносно задовільному стані. Складовою «Х» у формулі загроз Ю.Тимошенко є стан економіки на передодні самих виборів Президента, саме ця змінна спонукає її до пошуку альтернативних варіантів пролонгації власних повноважень.

Системною загрозою для лідера Партії регіонів є ризик політичної негації . Зараз для В.Януковича шанси на отримання влади  визначаються активністю альтернативних кандидатів. За умови проходження з ним до другого туру політики нової хвилі зможуть позиціонуватися як “менше зло” на фоні морально спрацьованого лідера біло-блакитних. Моральна спрацьованість характерна і для Ю.Тимошенко, однак цей недолік повною мірою компенсується її політичною багатоликістю. Таким чином, системна загроза В.Януковича є критичною і потребує від нього невідкладних контрдій. Єдиною можливістю є альянс з БЮТ. Можна зробити висновок, що з огляду на значення системних загроз обох кандидатів, союз ПРіБЮТ є більш вигідним саме В.Януковичу, як гарантія отримання мінімуму влади в майбутньому.

Інше коло – ситуативні загрози , які виникають у наслідок альянсу Партії регіонів і БЮТ.

Для Прем’єр-міністра, за умови відкритого курсу на злиття з регіоналами, виникає цілий комплекс ситуативних загроз:

По-перше, поглиблення внутрішньопартійної кризи . Автори «Великого договору» передбачили відцентрові тенденції у власних партіях. Однак, навіть жорсткий імперативний мандат не в змозі нівелювати значення внутрішньопартійних груп, кожна з яких має власне бачення коаліції з ПР. Для “бютівських” націонал-демократів обов’язковим є входження фракції НУНС до коаліції, або широка коаліція без комуністів. Також на даний момент є певне коло “ображених” внутрішньопартійною політикою Ю.Тимошенко.  Зрозуміло, що вибудувати нову конструкцію розподілу владних ресурсів з урахуванням побажань всіх зацікавлених сторін – завдання надважке. 

По-друге, іміджеві втрати. Цей ризик пов'язаний з тим, що Прем’єр-міністр Ю.Тимошенко вдається до маніпуляцій з демократичними практиками в Україні. Зокрема, перенесення виборів Президента до парламенту та тимчасовий мораторій на вибори до Верховної Ради України. Цей прецедент  матиме негативні іміджеві наслідки і позначитися на сприйнятті лідера БЮТ європейською політичною спільнотою. У результаті відбудеться ідеологічне демаскування Ю.Тимошенко, як такої, що докорінно змінила демократичний вектор помаранчевої доби.  

По-третє, електоральна делигітимація. Загроза, що пов’язана з настанням “точка  неповернення” для Ю.Тимошенко, як політика віщої ліги. Точка неповернення – це момент, після якого будуть остаточно підтверджені конституційні домовленості між ПР і БЮТ. Після цього моменту мобільний електорат БЮТ, що в основі своїй становить помаранчевий електорат, поступово переорієнтується на ту силу, яка очолить антикоаліційну демократичну опозицію. Не виключено що провідниками стануть саме ідеологічні лідери Ющенко – Гриценко - Тягнибок. Ця ситуативна загроза має потенціал до перетворення у системну, що загрожує політичному майбутньому Тимошенко.

Аналіз диспозицій В.Януковича свідчить про те, що для нього лише певною мірою актуалізується ситуативна загроза поглиблення   внутрішньопартійної кризи , однак за умови збереження лідерства електоральних симпатій Партія регіонів буде стримуватися від центробіжних тенденцій. У арсеналі біло-блакитних еліт так чи інакше залишається два варіанти самозбереження: через народне волевиявлення (в рамках дострокових парламентських виборів), і через оформлення коаліції з БЮТ.

Останній варіант означатиме початок переконституювання державного устрою і призведе до появи спільної для БЮТ і Партії регіонів побічної загрози – спротиву Президента України, який за умови збереження антидемократичних трендів отримує шанси на поновлення себе у якості захисника демократичних цінностей і конституційних прав громадян України.

Павло Солод, політолог, IGLS.com.ua, 02.06.2009


Реклама Google

Карты Таро? — система символов, колода из 78 карт.Из множества теорий о происхождении карт Таро ни одна не дает точного ответа, где и когда они появились впервые. Таро
Предыдущие материалы из раздела
Поворот не туди?
03.03.2009, 13:29
З входженням у зону усесторонньої соціально-економічної кризи, яка особливо загострилась на регіональному рівні, змінюється і політична повістка дня. ...
Після Мюнхену
17.02.2009, 15:32
Безумовно, світовий економічний порядок зазнав суттєвих змін під впливом глобальної фінансової кризи. Україна, як стратегічний економічний партнер і ...
Вотум зневіри
12.02.2009, 11:47
Перманентні “партизанські” сутички між ключовими політичними гравцями нарешті переросли у відкритий бій, що мав назву вотум недовіри Уряду України. ...
Ставка більша ніж газ
29.01.2009, 12:48
Україна ще не до кінця оговталась від газової війни з РФ, як розпочався новий виток внутрішньополітичного протистояння. З підписанням газової угоди ...
Хто буде перший?
24.12.2008, 20:55
Ні кінець року зі святами, ні поширення протестних настроїв серед населення не можуть вплинути  на безпрецедентне протистояння двох гілок влади. ...
Версія коаліції 3,0
17.12.2008, 19:01
Головною політичною подією минулого тижня було обрання Голови ВР. Ним став Володимир Литвин. Поява саме цього політичного гравця на посаді спікера ...
Мониторинг
 Архив